Informacje o COVID-19
23 marca 2022

Cystoskopia

Cystoskopia to małoinwazyjne badanie urologiczne, pozwalające na dokładną ocenę cewki moczowej oraz pęcherza moczowego. Zabieg polega na wprowadzeniu niewiekiej kamery do cewki moczowej i pęcherza moczowego. Wskazania do wykonania cystoskopii są przede wszystkim choroby układu moczowego i konieczność ich rozpoznania - np. kamica pęcherza moczowego, guzy, uchyłki i inne nieprawidłowości pęcherza, a także choroby cewki moczowej m.in. zwężenia czy przebyte urazy. Badanie powinno być wykonane w każdym przypdku krwiomoczu.

Cystoskopia nie wymaga szczególnych przygotowań pacjenta przed badaniem. W przypadku nawracających infekcji dróg moczowych lekarz może zlecić mu przyjmowanie leków przeciwbakteryjnych kilka dni przed. Przed samym badaniem pacjent powinien oddać mocz, w celu opróżnienia pęcherza. Są to jedyne wytyczne, jeśli chodzi o przygotowanie się do cystoskopii.

Badanie przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym w ramach tzw. chirurgii jednego dnia. Oznacza to, że pacjent może wrócić do domu samodzielnie bezpośrednio po zabiegu.

Zapraszamy do kontaktu codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 7 do 20.